NOVI AKTERI U MEĐUNARODNIM ODNOSIMA: RAZLIKA IZMEĐU AL-KAIDE I ISIL-A
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v20i79.1738Ključne riječi:
Međunarodni odnosi, terorizam, Al-Kaida, ISIL, 11. septembar, Osama bin Laden, Abu Bakr Al-Bagdadi, George W. Bush, džihad, Irak, Afganistan, Sirija, Saudijska Arabija, Sudan, OsamaSažetak
UDK 323.28:[28:061.236.4
Sagledavajući nove tipove transnacionalnih terorističkih organizacija, ovaj rad kompariranjem AlKaide i ISIL-a u kratkim crtama donosi pregled nastanka, razvoja i suzbijanja ove dvije organizacije u posljednjih trideset godina u kontekstu novih značajnih aktera u međunarodnim odnosima. Međunarodni terorizam kojeg je kao svoj vlastiti brend na globalnu scenu plasirala Al-Kaida, a kasnije dodatno usavršio ISIL, umnogome je utjecao na međunarodne odnose kao remetilački faktor, te je sam stvorio nove aktere, promijenio je tokove međunarodne ekonomije, saobraćaja, komunikacija, sigurnosti, prostim riječima kazano – izvršio je ogroman utjecaj na svijet tako da su mnogi autori 11. septembar označili kao historijsku prekretnicu. Suštinska razlika između Al-Kaide i ISIL-a jeste da je prva više bila mreža terorista i organizacija koje je koristila zemlju domaćina kao svoju bazu djelovanja, te svoje terorističke aktivnosti širom svijeta sprovodila putem podružnica koje su joj iskazivale lojalnost, više u ideološkom nego praktičnom smislu, dok je ISIL nakon što je faktički nastao iz Al-Kaide, odnosno njene podružnice u Iraku, potom raskinuo odnose sa maticom i svoje dejstvo proširio na ratom zahvaćenu Siriju, uspio uspostaviti teritorij, stanovništvo i granice – što mu je u jednom vremenskom intervalu davalo obilježja države. Koristeći se historijsko-komparativnom metodom ovaj tekst analitički sagledava američke i općenite svjetske strategije borbe protiv ovih organizacija i pojedinaca, koje jesu obezglavljene, ali nisu u potpunosti uništene, te nastoji ocijeniti koliko propusti u ovom sada već dvodecenijskom poduhvatu mogu u područjima konfliktnih zona, razrušenih društava i sistema stvoriti uslove za pojavu nekih novih i opasnijih reakcionarnih ideologija i terorističkih organizacija.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.