GENOCID – OD FARAONA DO SREBRENICE
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v22i86.1865Ključne riječi:
genocid, Generalna skupština UN-a, Međunarodni sud pravde u Hagu, faraon, Jevreji, odgovornost za genocid, Bošnjaci, Srebrenica, presude, negiranje genocida, žrtve genocidaSažetak
UDK 341.485(=163.43):341.31(497.6)
Riječ genocid često je predmet sporenja i različitog tumačenja i kao takva ušla je u svakodnevnu upotrebu. Pri tome se često koristi znatno snažnije nego što je to u međunarodnom pravu definisano. Ona postaje kategorija moralne, a ne pravne osude: nazvati neku radnju genocidom znači izreći posebno snažnu moralnu osudu i gnušanje nad tim činom. Autor u ovom radu donosi definicije genocida i otkriva nivoe odgovornosti koji prema kur'anskom učenju očekuju počinioce genocida. U radu se posebno tematizira pripremanje genocida nad Bošnjacima i njegovo izvršavanje u istočnoj Bosni 1995. godine.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.