KONSTRUKCIJA NACIONALNOG IDENTITETA U BOSANSKOHERCEGOVAČKOJ KNJIŽEVNOSTI
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v17i67.361Ključne riječi:
Identitarni plan, nacionalna identifikacija, usmena epska tradicija, konstrukcija identitetaSažetak
UDK 821.163.4(497.6).09-3:398
Svojevremeno je Alois Schmaus bošnjačku usmenu epiku nazvao Pepeljugom južnoslavenske usmene tradicije; on ju je vidio kao posljednju u nizu, neželjenu i omraženu u svom užem, ali željenu i traženu u širem okruženju. Možda bi se ta zgodna metafora mogla proširiti i na identitarni plan, jer i Bošnjaci kao narod u procesu nacionalne identifikacije dolaze posljednji u nizu, sa istim ili sličnim relacijama prema užem i širem okruženju, premda će mnogi reći da taj proces kod njih još uvijek traje. To nije slučajno, jer je znano da je u tom procesu jednu od ključnih uloga odigrala (a kod Bošnjaka i danas igra) upravo usmena epska tradicija, zahvaljujući ulozi koju su joj namijenili još njemački romantičari.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.