(INTER)AKTIVNA NASTAVA ISLAMSKE VJERONAUKE – NOVI PRISTUP UČENJU
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v19i76.1689Ključne riječi:
učenje, (inter)aktivna nastava, Islamska vjeronaukaSažetak
UDK 371.3:28
Pri razmatranju različitih pedagoških pristupa i metoda odgojno-obrazovnog djelovanja u nastavi Islamske vjeronauke postavlja se pitanje: Da li ustrajati na pristupu i metodama koje su orijentisane prema sadržaju ili podržati pristup i metode orijentisane prema učenicima? Suvremena pedagoška teorija i praksa danas često ističu slabosti i nedostatke klasične nastave i tradicionalnog pristupa organizaciji nastavnog procesa gdje se javlja potreba za unapređivanjem odgojno-obrazovnog procesa u cjelini i potreba za kreiranjem savremene nastavne tehnologije koja se temelji na materijalno-tehničkim mogućnostima odgojno-obrazovnih ustanova, te mogućnostima i sposobnostima učenika. Da bi se ostvarili ciljevi unapređivanja odgojno-obrazovnog procesa potrebno je, između ostalog, osmišljavati suvremenije metode učenja i poučavanja koji doprinose punoj slobodi i samostalnosti učenika i koji učenike dovode u situacije da kreativno učestvuju i samostalno pronalaze načine za rješavanje i savladavanje nastavnih sadržaja. Za uspješnu realizaciju ovog zadatka, koji se postavlja pred nastavnike/ profesore Islamske vjeronauke, potrebno je istražiti karakteristike i efikasnost inovativnih nastavnih metoda, i na empirijskim nalazima temeljiti njihovu primjenu. U ovom radu je problematizirana mogućnost inoviranja nastave Islamske vjeronauke putem (inter)aktivne nastave kao novijeg pristupa učenju koje poboljšava i nadograđuje rigidne i tradicionalne nastavne obrasce a sve s ciljem ostvarivanja odgovarajućih procesualnih temeljnih kvaliteta rada učenika i usvajanje znanja, vještina, navika i stavova prožetih vjerskim načelima.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.