RELIGIJA U PRIMARNOM PRAVU U EVROPSKOJ UNIJI (II)
Proces nastanka pravnih formulacija u ugovorima Evropske unije u pitanju religije i vjerskih sloboda
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v16i61.170Ključne riječi:
Primarno pravo, religija, vjerske slobode, EU, Lisabonski ugovorSažetak
UDK 342.731:061.1EU 2:321.7
Primarno pravo EU u procesu nastanka integriše sve pozitivne elemente humanističkih i religijskih aspekata u društvu temeljeći svoj postupak na Ugovorima o pristupanju u EU i vrijednosnim sistemima koje je definisalo. U unutrašnjem pitanju moralno-pravnih normi i vjerskog identiteta, EU je Lisabonskim ugovorom zvanično definisala pitanje horizontalnih i vertikalnih vrijednosnih konflikata u pitanju religije i vjerskih sloboda. Ovi vrijednosni konflikti u svojoj suštini podrazumijevaju veliki stepen integracije oko zajedničkih vrijednosti temeljeći to na toponimima Jerusalema, Atine i Rima. Lisabonskim ugovorom je EU riješila brojna pitanja Primarnog prava EU na kojima temelji svoju opstojnost kao “supranacionalna organizacija” ali pitanje svog duhovnog i vjerskog identiteta formalno pravno još nije do kraja i potpuno definisala. U raznolikosti društvenog ambijenta i vjerskih identiteta na prostorima Evrope eventualnim imenovanjem jednog duhovnog subjekta, kao nosioca duhovnog identiteta u EU, bilo bi u suprotnosti sa sadašnjim proklamovanim primarnim pravnim principima i humanističkim opredjeljenjima. Međutim, ukoliko bi ta pravna definicija u označavanju historijskog i duhovnog identiteta obuhvatila sve duhovne aspekte evropskog društva pojedinačno, onda bi Primarno pravo u EU dobilo novu vrijednost.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.