Odnos nacionalizma, komunitarizma i liberalizma
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v24i94.2034Ključne riječi:
nacionalna država, nacionalizam, ideologija, liberalizam, komunitarizamSažetak
UDK: 321.01:316.334:323.1]
U ovom radu komparirat će se tri najveće ideologije: nacionalizam (konzervativizam), komunitarizam i liberalizam. Prvenstveno ćemo analizirati sve tri navedene ideologije kako bismo ih mogli porediti. Cilj istraživanja jeste objasniti i utvrditi obrasce odnosa navedenih ideologija. Opravdanost ovog istraživanja jeste u činjenici da ideologije općenito determiniraju političke procese. Upravo su ove tri najveće ideologije bile uzrok najvećih sukoba u ljudskoj povijesti. Blokovske podjele svijeta fomiraju se prema ideološkim opredjeljenjima. Bitno je istaknuti da su moderne ideologije nastale nakon teocentrizma srednjeg vijeka i da su pokušaj zamjene Apsoluta kao centralne kategorije. Moderna društvena i politička povijest obilježena je valovitim kretanjem i međudjelovanjem ideologija konzervativizma, komunitarizma i liberalizma. I same ove ideologije su složene odnosno imaju različite pojavne oblike. Njihova povezanost jeste u istom izvoru a to je prosvjetiteljstvo. Krajem 19. stoljeća, kao napredna ideja bila je ideja nacionalizma. Nacionalisti su smatrani društveno-političkom avangardom. Tridesetak godina kasnije, napredna ideja postaje socijalizam te se socijalisti označavaju kao napredni. Danas kao napredna ideja je ideja globalizacije a nacionalizam je nešto što je passe. Tri najveće ideologije: komunitarizam, konzervativizam i liberalizam zapravo produkuju jedne druge. Ovo istraživanje je intradisciplinarnog, sociološkog karaktera u kojem će biti zastupljeno niz metoda karakterističnih za društvena istraživanja, ali primarno analitičke metode: analize, apstrahovanja, specijalizacije i sintetičkih metoda: sinteze, specijalizacije i generalizacije. Društveni značaj istraživanja je u činjenici da ideologije oblikuju društvene procese u posljednjih skoro pet stoljeća. Dakle, bolje shvatajući ideologije, bolje ćemo razumjeti i same društvene procese.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.