ISLAMSKA VJERSKA POUKA U BOSNI I HERCEGOVINI OD 1945. DO 1990. GODINE
POLITIČKI I PRAVNI KONTEKST INSTITUCIONALIZACIJE VJERSKOG POUČAVANJA
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v14i55.308Ključne riječi:
Dugi svjetski rat, Bosna i Hercegovina, Islamska (vjerska) zajednica (IVZ) , Vjersko poučavanjeSažetak
Nakon završetka Dugog svjetskog rata, Bosna i Hercegovina, a time i Islamska (vjerska) zajednica (IVZ) našla se u novom državnopravnom poretku, i prilikama koje su sa sobom donijele i nove zahtjeve na koje je IZ morala odgovoriti. Jedan od oblika vjersko-prosvjetnog rada Islamske zajednice bio je i mektepska nastava, koja je podrazumijevala osnovno vjersko obučavanje muslimanske djece. Mektepska nastava je u prethodnim periodima i državnim zajednicama u različitim formama prolazila određene strukturalne promjene, ali od perioda vladavine osmanske države pa sve do 1952. godine, mekteb je egzistirao kao samostalna ustanova za vjersko obrazovanje, u kojem su vjersku pouku vršila lica osposobljena za vjersko obučavanje. Nakon 1952. godine, mektepska nastava kao vjersko poučavanje djece, potpuno prelazi u prostor džamija i mesdžida i u svom osnovnom obliku živi i danas. U ovom radu predstavljen je pregled događaja vezanih za vjersku pouku, u kontekstu prilika u kojim je djelovala IZ od 1945. do 1990. godine, kako bi se predočila uslovljena transformacija organiziranja vjerskog poučavanja, na koju je društveno-političkim prilikama bila prinuđena IZ BiH u tom periodu.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.