MEVLANIN PRIPOVJEDAČKI UNIVERZUM
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v12i48.645Ključne riječi:
Hikaja, basna, drama, kasasSažetak
U ovom radu se razmatra fenomen hikaja i njihovo značenje u muslimanskoj tradiciji. Naime, mnogi u hikajma vide isključivo sredstvo razbibrige i dokonog uveseljavanja. Međutim, hikaje pored te dimenzije imaju i mnoge druge karakteristike koje se nadaju temeljitijim nadnošenjem nad ovom umjetničkom formom. Naime, one služe za razvijanje kognitivnih potencijala, oratorskih sposobnosti, a ponajviše za duhovno i psihološko ustabiljenje ličnosti. Najbolji primjer za to jesu priče iz 1001 noci koje su, između ostaloga, ispričane zarad liječenja jedne ličnosti od traumatološkog iskustva. Poseban fokus je na Rumijevim hikajama koji u svojim djelima obilato koristi ovaj narativ. Rumi je djelovao u vremenu velikih duhovnopovijesnih mijena i traumatičnih iskustava koje je nastojao liječiti i pomoću hikaja koje koristi na osoben način.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.