ČASOPIS - NAJRAŠIRENIJE PERIODIČNO GLASILO
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v11i42.779Ključne riječi:
časopis, komunikacijaSažetak
Ovdje se ne govori o komunikacijskoj i edukacijskoj ulozi časopisa, niti o broju glasila te vrste u društvu, već se žele izložiti semantički sadržaji naziva casopis, uz nastojanje da se ukaže i na posebnu važnost naučnih časopisa. Definicije casopisa su mnogovrsne, u zavisnosti od svrhe kojoj služe i konteksta u kojem se žele iznijeti. Na to neposredno utječe raznovrsnost tematskih sadržaja časopisa, kao i različite ambicije s kojim on zauzima svoje mjesto u društvu. Historijska kretanja u svakoj zajednici uvjetuju pojavljivanje glasila, a broj glasila i vrijednost priloga uvijek vjerno odražavaju vladajuće prilike u društvu. Pojavljivanje časopisa je povezano s javljanjem kulturnog preporoda zajednice. Nastanak prvih novina i časopisa u različitim sredinama, uvjerljivo govori da je pratio dinamiku kulturnog preporoda date zajednice. To se jasno dokazuje na primjerima razvijenih zapadnoevropskih zemalja, Egipta kao najmnogoljudnije arapske zemlje i Bosne i Hercegovine.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.