Dobrota, ponos i stradanje: Bošnjaci u pripovijetkama Alije Nametka
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v24i93.2015Ključne riječi:
kulturno pamćenje, tradicija, Bošnjaci, pripovijetke, Alija Nametak, agrarna reforma, monarhistička i socijalistička Jugoslavija, bošnjačka porodica, Drugi svjetski ratSažetak
UDK: 821.163.4(497.6=163.43)-32.09
U radu se interpretiraju pripovijetke Alije Nametka, jednog od najznačajnijih bošnjačkih pisaca između dva svjetska rata, na teorijskim postavkama kulturnog pamćenja, novog historicizma i kulturnog materijalizma. Njegove pripovijetke u prostornom i vremenskom smislu prikazuju Bosnu i Bošnjake u okviru različitih imperijalnih i državnih okvira tokom prve polovine 20. stoljeća, kada se suočavaju sa procesima evropeizacije, nacionalizacije, agrarne reforme, političkog i nacionalnog majoriziranja, progona i istrebljenja. Iako Nametkovo književno djelo ima izniman značaj za kulturnu svijest bošnjačkog naroda, komunističke vlasti u Jugoslaviji su odmah nakon Drugog svjetskog rata ovog pisca osudile na petnaestogodišnju zatvorsku kaznu a njegovo djelo prognale iz književnog kanona, dok su Bošnjaci bili osuđeni na zaborav i nestanak.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.