VRATITI DOSTOJANSTVO VJERSKOM GOVORU
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v10i39.1356Ključne riječi:
Ajet, govor, vjerski govor, auditivni i vizualni aparat, intelektualci, profesionalciSažetak
U tekstu koji slijedi propituje se fenomen govora kao ljudskog specifikuma i posebice, hutbe kao vjerskog govora „par exellance“. Cilj je podastrijeti argumente za važnost riječi u formiranju, ali i deformiranju čovjeka, i u tom kontekstu naglasiti važnost hutbe. Kur’an je knjiga koja u implicitnoj i eksplicitnoj formi donosi iskaze o značaju auditivnog aparata čovjeka. Ovo nam sugerira da se duhovni sadržaji najbolje mogu prenijeti posredstvom govora kao žive riječi, koja je kadra prenijeti tanahne titraje duše. U ovom smo radu na poziciji specifičnosti hutbanskog diskursa i znanja koje se sa tog časnog mjesta nudi. Naime, hutba u sebi sabire horizontalnu i vertikalnu dimenziju znanja. Vertikalna ravan je ona koja nas spaja sa Izvorom i osigurava pouzdanu tačku oslonca u prostoru trajnih promjena. Horizontalna nit nas veže sa vremenom i prostorom koje je samo naše, i koje mora naći svoj odraz u hutbi i ličnosti hatiba u kojoj se ove ravni presijecaju. Uvažavanjem obje dimenzije, može se vratiti dostojanstvo vjerskom govoru i slijediti uzornu praksu Allahovih poslanika.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.