MERSAD BERBER: RASKOŠNA ALEGORIJA BOSNE
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v18i70.1577Ključne riječi:
Mersad Berber, grafika, savremena umjetnost u Bosni i Hercegovini, kultura sjećanjaSažetak
UDK 75:929 Berber M.
929 Berber M.
Mersad Berber (1940. – 2012.) jedan je od najznačajnijih umjetnika Bosne i Hercegovine druge polovice 20.stoljeća; umjetnik raskošnog i obimnog opusa koji je lokalnu likovnu scenu, ekspresivno i sa rijetkim likovnim darom, učinio integralnim dijelom savremene evropske i svjetske likovne umjetnosti. Prvu, i do sada jedinu, samostalnu izložbu u Sarajevu Mersad Berber imao je 1967. godine u Umjetničkom paviljonu u Sarajevu.
Berber pripada jednom izuzetno dinamičnom periodu savremene bosanskohercegovačke kulturne historije koja je upravo u godinama njegovog dolaska u Sarajevo, tokom sedme i osme decenije 20. stoljeća, ostvarila izuzetne rezultate u oblasti likovnih umjetnosti, književnosti, glazbe, filmske i dramske umjetnosti. Berber je bio na čelu jedne mlade generacije grafičara koja je otvorila lokalnu scenu svjetskim tokovima, a ujedno i jedno od rijetkih imena koje je visokom razinom svoga talenta i znanja bio čest izlagač u najprestižnijim muzejima i galerijama.Berberovi ciklusi u velikim formatima i kombiniranoj tehnici, inspiriranih velikim majstorima evropskog slikarstva od renesanse do moderne umjetnosti najavili su postmoderni senzibilitet i kulturu sjećanja sa karakterističnim tematskim i kompozicijskim inovacijama. Kao središnja metafora najvećeg broja Berberovih ciklusa javlja se motiv konja, jedna od središnjih životinja iz simboličkog bestijarija raznih naroda i kultura. Ali to nije bio, Berberovim riječima, reprezentativni konj, već radni, tovarni konj bosanskih planina uz kojeg su bili vezani svi sadržaji života: i težački rad, i svadbe, i sahrane, i ratovi. Konj u čijoj se ekspresivnoj snazi, bolu, nesavršenoj ljepoti i plemenitoj patnji mogla čitati biografija njegovog naroda.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.