SOCIJALNE INSTITUCIJE U BOSNI I HERCEGOVINI
Ko brine o socijalnim kategorijama
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v15i58.232Ključne riječi:
Socijalna politika, socijalna zaštita, socijalno ugrožene kategorije, stanje socijalne potrebe, Zakon o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice s djecomSažetak
UDK 364-7
Bosna i Hercegovina se suočava s teškom ekonomskom situacijom, koja za posljedicu ima veliki broj socijalno ugroženih kojima je neophodna pomoć i podrška kako bi zadovoljili svoje potrebe, vršili svoje uloge i ostvarivali svoja prava. U radu se pokušao dati odgovor na pitanje ko su u našem društvenom kontekstu socijalno (ugrožene) kategorije i ko se o njima brine. S obzirom na različitost poimanja sistema socijalne zaštite, autorica se bavila sistemom zaštite koji nije zasnovan na doprinosima. Analizom sadržaja dokumenata nastojao se dati pregled zakonskog okvira sistema socijalne zaštite te socijalnih institucija koje su nadležne, na nivou države, entiteta, kantona i općina. U radu se načinio i kratak osvrt na nevladine organizacije i vjerske zajednice i njihovu načelnu ulogu, značaj i doprinos u direktnoj pomoći socijalno ugroženima, s jedne strane, i na kreiranje socijalne politike i razvoja civilnog društva, s druge strane.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.