MUALLIM - ALHAMIJADO ČASOPIS MUSLIMANSKO-MUALLIMSKO-IMAMSKOG DRUŠTVA
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v11i44.730Sažetak
Na inicijativu Džemaludina Čauševića, muallimi osnivaju 1909. godine svoje muallimsko udruženje, a nešto kasnije i čitave ilmijje, koja osniva svoju organizaciju «Džemijjeti- ilmijju». Tako je već na Prvoj redovnoj godišnjoj Skupštini, održanoj 4. augusta 1910. godine, zaključeno da se pokrene javno glasilo Društva pod nazivom Mualim. Časopis Mualim (Učitelj) izlazio je u Sarajevu, kao glasilo Muslimanskog mualimsko-imamskog društva za Bosnu i Hercegovinu, od oktobra 1910. do juna 1913. godine. Odgovorni urednik ovog lista bio je zenički mualim Muhamed Seid Serdarević. Štampan je na bosanskom jeziku, arapskim pismom, s tim što je uz pojedine brojeve imao i priloge štampane latinicom, najčešće na dvije stranice. Izlazio je kao mjesečnik, dosta redovno, sa izuzetkom nekoliko dvobroja, na šesnaest stranica formata knjige. Mualim je zastupao interese imama i mualima, najčešće pišući o njihovom teškom materijalnom položaju i, uopće, nezavidnom statusu i mjestu u društvu. Osnovna zajednička značajka cjelokupnog korpusa časopisa Mualim tokom čitavog njegovog izlaženja je obrada statusnih i religijskih tema.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.