POVIJEST BOSNE NE POSTOJI BEZ POVIJESTI SREBRENICE, ALI I OBRNUTO

Intervju s Harizom Halilovićem

Autor(i)

  • Haris DERVIŠEVIĆ Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu

Ključne riječi:

Hariz Halilović, genocid, identitet, Srebrenica, Bosna i Hercegovina

Sažetak

Danas se pod genocidom u Bosni i Hercegovini najčešće podrazumijeva genocid u Srebrenici, ali pitanje genocida je dosta složenije. Genocid je započeo već prvim činom agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992. godine, a kulminirao strašnim zbivanjima tokom jula 1995. godine u Srebrenici. Jedan od najboljih antropologa koji se bavi ovim problemom je Hariz Halilović, redovni profesor Univerziteta u Melbourneu. U ovom intervjuu Halilović problematizira godišnje obilježavanje stradanja Bošnjaka Srebrenice kroz dženazu i ukop jer, prema njegovom mišljenju, “Bošnjaci i Islamska zajednica ne smiju upasti u tu religijsku zamku i pretvoriti Srebrenicu u neko muslimansko svetište”. Jedan od istraživačkih fokusa Hariza Halilovića je pitanje identiteta izbjeglica, odnosno njihovih potomaka koji su rođeni izvan domovine svojih roditelja.

Na putu do konačnog odredišta, oni se s Bosnom upoznaju posredno kroz pričanja svojih roditelja, formirajući tako “broken identity”, što je dakako jedna od posljedica agresije i genocida.

Downloads

Objavljeno

16-05-2022

How to Cite

DERVIŠEVIĆ, H. (2022). POVIJEST BOSNE NE POSTOJI BEZ POVIJESTI SREBRENICE, ALI I OBRNUTO: Intervju s Harizom Halilovićem. Novi Muallim, 23(89), 19–23. Retrieved from https://ilmijja.ba/ojs/index.php/casopis1/article/view/1931

Broj časopisa

Rubrika

INTERVJU