UČESTALOST IGRANJA NA SREĆU I ZASTUPLJENOST PROBLEMATIČNOG KOCKANJA KOD SREDNJOŠKOLACA NA PODRUČJU GRADA ZENICE
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v19i75.1673Ključne riječi:
adolescencija, kockanje, klađenje, štetne psihosocijalne posljedice, srednjoškolci, akademski uspjehSažetak
UDK 616.89-056.8-053.6:794.9(497.6 Zenica)
Osnovni cilj ovog rada jeste ispitati zastupljenost prakse kockanja kod učenika viših razreda srednjih škola na prostoru grada Zenice te problematičnog kockanja koje se odnosi na praksu koja razvija štetne psihosocijalne posljedice vezane za kockanje. Dodatni ciljevi jesu istražiti rodne razlike, zastupljenost kockanja u odnosu na akademski uspjeh te utvrditi najzastupljenije oblike kockanja u praksi srednjoškolaca. U istraživanju je učestvovalo N=172 učenika viših razreda srednjih škola i to: Prva gimnazija (N=50), Srednja mješovita škola „Mladost“ (N=72) i Srednja industrijska škola (N=50). Prosjek starosti ispitanika je 17,4 godine a rodna zastupljenost ide u korist muškaraca, s procentom 68,8%, dok su žene zastupljene u procentu 30,2%.
Koristili smo se instrumentima: 1. Upitnik o sociodemografskim karakteristikama ispitanika, 2. Upitnik o aktivnostima kockanja (Ricijaš, Dodig, Huić i Kranželić, 2011), 3. Kanadski upitnik o kockanju adelescenata – CAGI (Tremblay, Stinchfield, Wiebe i Wynne, 2010).
Rezultati ukazuju da se jedna trećina ispitanika kockala u posljednja tri mjeseca, da je praksa kockanja u većem omjeru osobena mladićima nego djevojkama, da akademski uspjeh nema nikakvog utjecaja na praksu kockanja, odnosno, da se podjednako kockaju kako bolji tako i lošiji učenici, da u kockanju troše, za njihove prilike, značajne svote novca, te da iskazuju izrazito visok stepen zastupljenosti štetnih psihosocijalnih posljedica vezanih za kockanje.
Rezultati istraživanja su poticaj za druga opsežnija istraživanja fenomena kockanje, te mogu poslužiti kao odrednica osmišljavanja preventivnih aktivnosti usmjerenih prema mladima.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.