KONFERENCIJE ZA STRUČNO I IDEOLOŠKO UZDIZANJE BOSANSKOHERCEGOVAČKIH UČITELJA I UČITELJICA (1943–1951)
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v21i81.1761Ključne riječi:
osnovne škole, učitelji, učiteljice, učiteljske konferencije za učitelje, ferijalni seminari, seminari za pedagoške instruktoreSažetak
UDK 37.13/.16(497.6)"1943/1951"
U Bosni i Hercegovini su nakon izbijanja Drugog svjetskog rata nastale velike ljudske žrtve i privredna razaranja, a od prvih poratnih godina i ogromne društvene promjene koje su nastupile uspostavljanjem nove vlasti pod upravom Komunističke partije Jugoslavije. Društvene promjene su nastupile na skoro svim poljima, a za veliki dio pripadnika bosanskohercegovačkog društva bile su izrazito zahtjevne i različito prihvaćene. U prilogu se osvrćemo samo na jedan segment novih društvenih promjena kojima je bilo izloženo učiteljstvo. Ratne (1943- 1945) i prve poratne godine (1945-1951) učitelji i učiteljice su dočekali nepripremljeni za novonastale zadatke u osnovnom školstvu. Bili su nepripremljeni, pa i neuki i za provođenje novih oblika patriotskog usmjerenja mladih, koje je podrazumijevalo razvijanje bratstva i jedinstva i tumačenje novih socijalističkih ideja. Zato su za stručno obrazovanje i ideološko uzdizanje učitelja i učiteljica predstavnici komunističke vlasti redovno organizirali različite konferencije i seminare na kojima su od predstavnika vlasti, prosvjetnih instruktora i različitih predavača dobivali upute za nove nastavne metode i naročito za novi pedagoški rad i ideološke ciljeve socijalističke države. Konferencije su organizirane za prosvjetne radnike i srednjih i osnovnih škola, a oni su bili obavezni da na njima aktivno učestvuju, odnosno da svojim referatima i diskusijama pokažu koliko su sposobni za nove pedagoške zadatke. Prilog se odnosi na prosvjetno-pedagoške nedjelje, učiteljske konferencije i ferijalne seminare za učitelje/ učiteljice i seminare za prosvjetne instruktore.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.