EDEB – ZAJEDNIČKI IMENITELJ ZA SAMOPOŠTOVANJE I POŠTOVANJE DRUGOGA
Ključne riječi:
edeb, odgoj, odgajanje, kultura ponašanja, tevhidSažetak
Tekst tematizira raskošno semantičko značenje pojma edeb i ukazuje na duhovne temelje edeba u konstitutivnim izvorima islama. U općem značenju pod edebom se podrazumijeva odgoj i vaspitanje općenito, dok u užem smislu edeb konotira lijepo i učtivo ophođenje prema drugima. Značenje edeba korespondira s praktičnom i primijenjenom etikom islama koja nastaje kao plod i rezultat iskrenog vjerovanja i nastojanja da se srce kao izvor vjerovanja i spoznaje očisti od svega što sprečava čovjeka da spozna svoga Gospodara. Edeb pomaže sazrijevanju pune čovječnosti, usmjerava pojedinca ka samoostvarenju sopstvenih potencijala, ka poštovanju integriteta drugoga. Edeb je odgojna strategija čiji su ciljevi poučiti ljude da su duhovna dobra bitno zajednička, da pripadaju svima, da ih se ne može pretvoriti u privatno dobro.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.