SAMOREFERENCIJALNOST OBITELJSKOG SISTEMA
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v14i56.279Ključne riječi:
Obiteljski sistem, autopoetičnost/ samoreferencijalnost, obiteljska funkcionalnost, Olsonov cirkumpleksni modelSažetak
U sistemskom proučavanju obitelj/porodica se promatra kao dinamičan sistem, kojeg karakterizira neponovljiva autopoetičnost /samoreferencijalnost, brojne diferencijacije u odnosu na okolinu i diferencijacije u pogledu uspostavljanja granica izmeu obiteljskih subsistema. To znači da osim trenutnog presjeka stanja u pogledu zatečenih dimenzija adaptibilnosti i kohezije (kao dvije ključne dimenzije funkcionalnosti), obitelj valja razumijevati i na osnovu obilježja razvojnih ciklusa kroz koje prolazi kontinuirano tragajući za ravnotežom. U svakom od razvojnih ciklusa rješavaju se specifčni zadaci i razvojne krize u kojima dolazi do izražaja sposobnost porodice/obitelji da održi ravnotežu između stabilnosti i neminovnih promjena. Obitelj se, pri tome, ne smatra inertnom i pukim „zbirom njezinih članova“, vec sistemom u kojem se sva stanja jednog člana tiču i drugih članova tog sistema. Brojne varijacije u pogledu prethodnih iskustava, samoreferencijalnost koja se ogleda u proizvodnji novih odnosa i ponašanja, te složeni mehanizmi reprodukcije novih stanja, obiteljsku dinamiku određuju i u kontekstu regulacijskih krugova kojima obitelj pripada, prevashodno zbog činjenice da je obitelj i dio mnogo složenijeg, društvenog sistema odnosa, pa sve što se događa u društvu tiče se i obitelji i obratno. Modeli koji omogućavaju sagledavanje obiteljske funkcionalnosti s obzirom na granice sistema i subsistema obitelji, prilagodbe promjenama, komunikacijskih pravila, te emocionalne vezanosti članova, u sistemskom smislu su vrlo korisni u procesu pomoći obiteljima. Utemeljujući model na znanjima koje pružaju strukturalna i sistemska teorija, David Olson je sa saradnicima težište upravo stavio na proučavanje dimenzija adaptibilnosti, kohezije i komunikacije, te je taj model danas poznat pod nazivom Olsonov cirkumpleksni model. Promatrajući obitelj kao dinamični sistem koji reagira na promjene nastojeći održati stabilnost, ovaj model pruža jasno sagledavanje funkcionalnosti jedne obitelji unutar dimenzija adaptibilnosti i kohezije.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.