ISLAMSKA ZAJEDNICA, USTAV I IMAMI
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v13i49.536Sažetak
Tekst govori o društveno-političkim okolnostima u kojima se konstituirala samostalna Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini nakon civilizacijskog šoka izazvanog austrougarskom okupacijom Bosne i Hercegovine. Organizacijsko ustrojstvo Islamske zajednice oslanjalo se na političli razvitak i razvitak institucija društvenog i vjerskog života na Zapadu koje je Austrougarska donijela u Bosnu i Hercegovinu. Sa ovim ustrojstvom organizaciju i funkcionisanje Islamske zajednice pored uleme, nosilaca vjerskog autoriteta, ulaze i pripadnici Islamske zajednice iz civilnog sektora. Svi prethodni ustavi Islamske zajednice ustavnom normom su propisivali da jednu trećinu Sabora kao najvišeg organa Islamske zajednice čine zastupnici sa islamskim obrazovanjem. Novina Ustava Islamske zajednice iz 1990. godine bila je u tome što su nosioci vjerskog autoriteta oslobođeni neprikladne odrednice „vjerski službenici.“ Novim ustavom imamska služba i misija tretira se jedinstvenim izrazom „imamski poziv“ i time se izbjeglo svođenje imamske misije na vjersku administraciju.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.