LEO STRAUSS I OBNOVA KLASIČNE ISLAMSKE POLITIČKE FILOZOFIJE
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v20i80.1744Ključne riječi:
politička filozofija, Platon, Al-Fārābī, Majmonid, zakon, ezoteričko pisanje, elita i puk, Plato, kritika liberalizmaSažetak
UDK 3221:141]:28
1Strauss L.
U ovom radu se istražuje utjecaj Lea Straussa na prepoznavanje i rehabilitaciju političke dimenzije unutar klasične islamske filozofije. Kao jedan od najistaknutijih političkih filozofa u 20. stoljeću Strauss je posebno bio zainteresiran za političku misao Al-Fārābīja, smatrajući ga najvećim filozofom klasične misli nakon Aristotela. Na Al-Fārābīja ga je uputio rabin i veliki filozof arapske tradicije, Majmonid, koji je Al-Fārābīja smatrao najvećim misliocem falsafe. Proučavajući ovu dvojicu mislilaca Strauss je došao do zaključka da su obojica koristili ezoterični stil pisanja kako bi izbjegli mogući sukob s dominantnim konvencionalnim mišljenjima. Ovaj stil pisanja, koji podrazumijeva sakrivanje političke poruke u dubljim slojevima teksta, karakterizirao je prema Straussu najveći broj klasičnih političkih filozofa, od Platona do Majmonida. Takvim stilom klasični autori su podrazumijevali postojanje obrazovane elite i neprosvijećenog puka kao univerzalnih kategorija.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.