PODRŠKA DJECI S POTEŠKOĆAMA U UČENJU U REDOVNIM ŠKOLAMA
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v15i57.261Ključne riječi:
Inkluzija, edukator-rehabilitator, s poteškoćama u učenju, odgoj i obrazovanjeSažetak
UDK 376-053.5-056.36(497.6)
Inkluzija je kao relativno noviji koncept u organizaciji savremene nastave i škole, nastao iz potrebe da se učenici sa posebnim potrebama uključe u redovnu nastavu. Stavovi prema osobama s teškoćama u razvoju kao, uostalom, i stavovi prema svim manjinskim grupama nisu urođeni, nego su naučeni, između ostalog, i kroz predrasude i neznanje drugih. Mijenjanje stavova složen je i dugotrajan proces koji se velikim djelom zasniva i na iskustvu. Cilj ovog istraživanja je bio utvrditi broj zaposlenih stručnih saradnika (defektologa) u redovnim školama na području općine Tuzla i Srebrenik. Istraživanjem je obuhvaćeno dvanaest osnovnih škola na području općine Tuzla i osam škola na području općine Srebrenik. Uzorak ispitanika činili su direktori osnovnih škola. Uzorak ispitanika je podijeljen na dva subuzorka. Prvi subuzorak ispitanika činili su direktori škola u kojima su angažovani defektolozi, dok su drugi subuzorak činili direktori škola u kojima nisu zaposleni defektolozi. Za potrebe ovog istraživanja konstruisan je anketni upitnik pod nazivom “Podrška djeci sa posebnim potrebama u osnovnim školama”. Na osnovu dobijenih rezultata zaključujemo da je u dvadeset osnovnih škola na području općine Tuzla i Srebrenik zaposleno četvero ili 20% defektologa, dok u preostalih šesnaest ili 80% škola nije zaposlen defektolog. Za uspješan odgoj i obrazovanje djece sa posebnim potrebama neophodno angažovanje stručnih saradnika defektologa, što ustvari predstavlja neophodnost pružanja stručne podrške djeci za uspješno savlađivanje školskog gradiva.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.