OTVORENA IZLOŽBA O ISTAKNUTOM ALIMU I MUALLIMU KADIJI REDŽEP-EF. MUMINHODŽIĆU

OTVORENA IZLOŽBA O ISTAKNUTOM ALIMU I MUALLIMU KADIJI REDŽEP-EF. MUMINHODŽIĆU

Facebook
LinkedIn
Twitter

Izložba „Kadija Redžep-ef. Muminhodžić, istaknuti alim i muallim (1908-2002)“ otvorena je u srijedu, 2. oktobra ove godine u Domu kulture Šerići (Živinice).

Organizatori izložbe, koja se realizira u okviru obilježavanja 112. godišnjice Udruženja ilmijje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, su Muftijstvo tuzlansko, Udruženje ilmijje i Institut za društvena i religijska istraživanja u Tuzli.

Izložbu je otvorio predsjednik Udruženja ilmijje Nesib-ef. Hadžić, muftija vojni, koji je iskazao zadovoljstvo što je povodom 112. godišnjice ovog udruženja, pored niza sadržaja, organizirana i ova izložba.

– Nastojimo da osvjetljavamo život i djelo imama koji su dali jako veliki doprinos u edukativnom, odgojnom ili nekom drugom društvenom segmentu.

Na određeni način Redžep-ef. je doajen mekteba. On je poseban metodičar koji je, između ostalog, izdao jedan ilmihal koji je u to vrijeme, kada smo mi bili djeca, bio azharski ilmihal. Nešto što je u odnosu na sve druge udžbenike te vrste bio iskorak.

Udruženje ilmijje, kao udruženje imama, muallima, šerijatskih kadija i šerijatskih matičara nekada, u svojim statutarnim zadacima, između ostalog, ima obavezu da afirmiše ulogu i značaj imama. Mi u posljednje vrijeme, pored imena naših alima kao što su Čaušević, Serdarević, Đozo, Smajlović, Trebinjac, Pandža i drugi, govorimo i o imamima poput kadije Muminhodžića koji su bili manje afirmirani, kazao je muftija Hadžić.

Muftija Hadžić se ovom prilikom posebno zahvalio muftiji tuzlanskom Vahid-ef. Fazloviću, te Muftijstvu tuzlanskom, Okružnom odboru ilmijje Tuzla i Matičnom odboru ilmijje Živinice, Medžlisu IZ Živinice i Institutu za društvena i religijska istraživanja Tuzla na organizaciji i podršci ovoj značajnoj izložbi.

Muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović je kazao kako je alim i muallim Redžep-ef. Muminhodžić ličnost koja je zasigurno obilježila dvadeseto stoljeće.

– Mnogo je uglednih alima u našoj novijoj povijesti a među najistaknutijim je sigurno kadija Redžep-ef. Muminhodžić sa iznimno velikim zaslugama kakve se rijetko pamte. Redžep-ef. je svojim velikim zalogom, energijom koja nas sve oduševljava, svojom kreativnošću i originalnošću, uspješno radio u mektebu.

Mekteb je temeljna misija u Islamskoj zajednici i neizmjerno smo sretni što u kontekstu tako velikih doprinosa misiji u mektebu možemo govoriti o čovjeku koji je rođen ovdje u Šerićima, radio je u ovim krajevima, najviše na području Lukavca. Zato danas želimo da odamo veliko priznanje kadiji Muminhodžiću.

Naše najznačajnije priznanje za uspjehe u mektebu nosi ime po kadiji Redžep-ef. Muminhodžiću te smo i na taj način željeli da potvrdimo njegov ugled i naše sjećanje na ovog plemenitog čovjeka, kazao je muftija Fazlović.

Autori izložbe su direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja Šefko Sulejmanović i sekretar Instituta Emir Šečić. Na sedamnaest panoa izloženo je 65 dokumenata, segmentiranih u nekoliko tematskih cjelina prateći život kadije Muminhodžića od rođenja do smrti. Izložba obuhvata i neka sjećanja i afirmaciju njegovog lika.

Prisutnima su se u ime domaćina obratili Sedin-ef. Karić, glavni imam Medžlisa IZ Živinice i Kenan-ef. Aliefendić, predsjednik Okružnog odbora Udruženja ilmijje Tuzla. Moderator je bio Amel-ef. Mukinović, imam u džematu Šerići, a u programu je učestvovao Hor imama MIZ Živinice. Izložba će u narednim danima biti izložena u Osnovnoj školi „Šerići“.

Programu su prisustvovali potomci kadije Muminhodžića, njegova kćerka i unuk, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva tuzlanskog Mensur-ef. Husić, glavni imam Oružanih snaga Bosne i Hercegovine Salih-ef. Grabus, sekretar Udruženja ilmijje Edin-ef. Spahić, direktori ustanova, glavni imami i imami, brojne džematlije Šerića, te učenici osnove škole i mekteba za predškolski odgoj u ovom mjestu.

Isti dan u džamiji Redžep-kadije Muminhodžića (Ribac) proučena je hatma dova.

Redžep-ef. Muminhodžić je bio uspješan muallim, dobar metodičar mektepske nastave i autor jednog od najtiražnijih vjeronaučnih udžbenika u Bosni i Hercegovini. Rođen je 1908. godine u Šerićima, općina Živinice, gdje završava osnovnu školu i mektepsko obrazovanje, a školovanje nastavlja u Behram-begovoj medresi u Tuzli. Šerijatsko-sudačku školu u Sarajevu završio je 1933. godine. Po okončanju formalnoga obrazovanja, obavljao je poslove muallima u sibjani-mektebu, imama te šerijatsko-sudskog pripravnika.

Cijeli radni vijek, sve do penzionisanja 1982. godine, bio je predan odgoju mladih generacija, pisanju svoga udžbenika, organizaciji i funkcioniranju vjerskoga života. Brojnim generacijama usadio je osnove islamske nauke, morala, lijepog ponašanja i ophođenja i osnovnih obrednih propisa njihove vjere. Autor je udžbenika Talimu-l-islam koji je doživio devetnaest izdanja.

Umro je u Tuzli u 94. godini života. Dženaza mu je klanjana 22. aprila 2002. godine, a ukopan je u haremu Gazi Turali-begove džamije.