Muftija sarajevski, prof. dr. Nedžad Grabus, danas je u Sarajevu, na svečanosti povodom izlaska 100. jubilarnog broja časopisa “Novi Muallim” i 25 godina njegovog kontinuiranog izlaženja, istakao važnost ovog časopisa kao platforme koja povezuje islamsku tradiciju i savremeno mišljenje.
– Iskrene čestitke predsjedniku Udruženja ilmijje, muftiji Nesib-ef. Hadžiću, i glavnom uredniku hafizu dr. Elviru Duranoviću povodom objave 100. broja Novog Muallima. Zahvalnost dugujemo svim dosadašnjim urednicima i svima koji su doprinosili ovom značajnom uspjehu. Posebnu zahvalu upućujem Tariku Jasenkoviću i Mahiru Sokoliji za vizuelnu prepoznatljivost i modernost časopisa, te Amiru Zimiću koji je od početka sekretar redakcije – poručio je muftija Grabus.
U jubilarnom broju objavljene su referentne analize i studije o naučnoj i stručnoj relevantnosti Novog Muallima u Bosni i Hercegovini i svijetu.
Tekstovi Izeta Pehlića i Edine Vejo, te Ejle Čurovac i Lamije Hamzakadić, pružaju cjelovit uvid u pozicioniranost i značaj časopisa u stručnoj i naučnoj javnosti.
– Analize pokazuju da je Novi Muallim ispunio svoj cilj kroz 25 godina kontinuiranog rada i objavljivanja. Ipak, prostor za daljnji razvoj postoji, te vjerujem da će redakcija na sljedećem sastanku ozbiljno sagledati rezultate i usvojiti plan daljnjeg unapređenja časopisa – dodao je muftija.
Podsjetio je i na ključne momente u razvoju časopisa, poput promjene koncepcije 2000. godine kada je Novi Muallim postao stručna publikacija otvorena za autore koji se bave obrazovnim i odgojnim pitanjima.
Poseban doprinos dali su dr. Dževad Hodžić kao kreator nove forme časopisa, Senada Tahirović koja je od 2006. godine profesionalno unaprijedila rad redakcije, te rahmetli Muharem-ef. Hasanbegović koji je nesebično podržavao ovaj projekat.
– Novi Muallim ima potencijal da se razvije u naučni časopis koji će mladim istraživačima i akademskim djelatnicima omogućiti da objavljuju svoje radove i ispunjavaju akademske obaveze. On je i dalje sigurna platforma za imame, muallime, vjeroučitelje i profesore, a njegova povezujuća uloga unutar Islamske zajednice ostaje neizmjerno važna – istakao je muftija Grabus.
Naglasio je da Novi Muallim ne samo da afirmira islamsku tradiciju, već artikulira autentični bosanski kontekst i otvara puteve spoznaje mladim generacijama.
– Novi Muallim je časopis za naše vrijeme. Otkriva vrijednost islamskog i bosansko-hercegovačkog kulturnog naslijeđa, propituje nove pedagoške teorije i njihovu relevantnost za obrazovne ustanove Islamske zajednice. Ova obljetnica prilika je da se razmišlja i o novim iskoracima, klasifikaciji izdanja u Islamskoj zajednici i izradi priručnika za uredništva – kazao je.
Na kraju je uputio srdačne čestitke svima koji su doprinijeli opstanku i razvoju Novog Muallima.