Predsjednik Udruženja ilmijje Nesib-ef. Hadžić istakao je danas na obilježavanju 25 godina kontinuiranog rada i izlaženja Časopisa za odgoj i obrazovanje Novi Muallim te objavljivanje i izlazak iz štampe 100., jubilarnog broja, kako je pored svih izazova prepoznata potreba za permanentnim obrazovanjem, što je bila motivacija za pokretanje ovog časopisa.
Istakao je kako je više od 500 autora doprinijelo pisanju ovog časopisa, a posebno je spomenuO doprinos Muharem-ef. Hasanbegovića, koji je ostavio dubok trag u Udruženju i pokrenuo “Novi Mualim”. Misija nauke i obrazovanja bila je ono što je obilježilo rad na časopisu, koji je došao do svog 100. broja. U nastavku objevljujemo integralni tekst obraćanja predsjednika Udruženja ilmijje.
“Danas smo se okupili da obilježimo 25 godina kontinuiranog rada i izlaženja Časopisa za odgoj i obrazovanje Novi Muallim i objavljivanje i izlazak iz štampe 100., jubilarnog broja.
Pred novim izazovima i u novim društvenim okolnostima nakon Agresije na našu domovinu, prepoznajući potrebu za permanentnim obrazovanjem u našoj zajednici i našem društvu u cjelini, Udruženje ilmijje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini pokreće ovaj časopis. 25 godina poslije Novi Muallim je respektabilan časopis, kako u bh. stručnoj i naučnoj javnosti, tako i van granica naše zemlje. Nadmašio je očekivanja svojih pokretača.
Njegove stranice u protekloj četvrti vijeka ispisivali su brojni autori, njih preko pet stotina. Mnogi od njih su posebno obilježili vrijeme u kom su živjeli. S pijetetom ćemo spomenuti one koji više nisu među nama: prof. dr. Muradif Kulenović, dr. Smail Balić, prof. Salih Trako, književnik Isnam Taljić, prof. dr. Jusuf Mulić, akademik Muhamed Filipović, prof. dr. Samir Beglerović, prof. dr. Fikret Karčić, prof. dr. Dževdeta Ajanović, prof. dr. Ismet Dizdarević, prof. dr. Mujo Slatina, profesor Hadžem Hajdarević. Posebno treba spomenuti i pokretača ponovnog izlaženja časopisa Muharem-ef. Hasanbegovića. Neka im se svima Uzvišeni Gospodar smiluje i obilato ih nagradi za njihov rad i ono što su ostavili iza sebe.
Za ovaj uspjeh posebno treba istaknuti posvećenost izdavača, Udruženja ilmijje, misiji, znanju, nauci i obrazovanju, iz čega je proisteklo i kontinuirano izlaženje Novog Muallima u trajanju od 25 godina i njegovih 100 brojeva. Bez toga uspjeh zasigurno ne bi bi ovakav.
Ideja o Muallimu kao listu za muallime, vjeroučitelje i imame datira iz prve decenije prošloga stoljeća, perioda borbe Bošnjaka za vjersku i vakufsko-mearifsku autonomiju. Inicijativna skupština za pokretanje muallimskog i imamskog društva održana je u Sarajevu septembra 1908. godine. Prisustvovalo je 155 delegata iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. Na spisku su i najudaljenija i najisturenija mjesta odakle su došli. Zadivljuje taj entuzijazam naših dobrih prethodnika! Ako znamo da u to vrijeme nije bilo međugradskog prijevoza na način kako to danas imamo, ovaj događaj predstavlja istinski poduhvat. Tada su postavljeni temelji za osnivanje i utvrđene smjernice za rad društva, među kojima je i pokretanje stručnog lista za muallime, vjeroučitelje i imame. 1909. godine osniva se Muslimansko muallimsko i imamsko društvo, a naredne, 1910. godine Muallim, list za prosvjetu i za staleške interese muallima i imama u Bosni i Hercegovini. S pravom se može kazati da je ovih 155 muallima, imama i vjeroučitelja, učesnika Inicijativne skupštine iz 1908. suštinski utemeljilo Muallim. Ova imena treba pamtiti. Zadovoljstvo nam je da su objavljena u jubilarnom 100. broju.
Muallim do 2000. godine nije izlazio u kontinuitetu, ali ovim želimo ukazati na jedan drugi kontinuitet – na neprekinutu nit borbe za našu vjeru i domovinu, na neprekinutu silsilu prenosilaca Božije riječi i povezanost naše uleme i naroda.
U tom smislu i naš današnji Novi Muallim se upravo oslanja na svoje početke. Neka, uz Božiju pomoć, još dugo izlazi i služi onima koji traže nauku.
Ovo je također prilika da se zahvalimo svima koji su doprinijeli i doprinose radu Novog Muallima: članovima Redakcije, članovima Savjeta Novog Muallima, urednicima, autorima, recenzentima, prevodiocima, sekretaru Redakcije, dizajnerima, tehničkim urednicima i drugim saradnicima i prijateljima. Posebno se zahvaljujem reisul-ulemi dr. Husein-ef. Kavazoviću na kontinuiranoj podršci Udruženju ilmijje i časopisu Novi Muallim” – poručio je ovom prilikom predsjednik Udruženja ilmijje Nesib ef. Hadžić čestitajući prisutnima predstojeće dane mubarek mjeseca ramazana i 01. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.