SOCIJALNA PRAVDA KUR’ĀNA – ZAŠTITITI SLABE I OBUZDATI MOĆNE
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v15i58.228Ključne riječi:
Kur'an, socijalna pravda, siromaštvo, imetak, zekatSažetak
UDK 28-46
U ovom eseju autor se bavi ranim objavama Kur’āna u Mekki, u kojima se na jasan način obznanjuje Božije postojanje, ali se, istovremeno, obznanjuje i postojanje siromašnih, bijednih, sirotinje, robova, siročadi, zarobljenika, itd. U eseju se naznačavaju razlozi zašto se socijalna pravda i njeno promoviranje u Kur’ānu smještaju prvo u područje pojedinačne ljudske savjesti i moralne budnosti. Također, esej raspravlja o kategorijama siromašnih koje Kur’ān spominje, kao i o predodžbi Kur’āna o silnicima, bogatašima, zelenašima, itd. Esej naglašava da je institucija zekata prije svega socijalne naravi. Premda je zekat nedvojbeno propisan Kur’ānom kao stroga vjernička dužnost, zekat i dalje ima svoje važno uporište u moralno-socijalnoj budnosti čovjeka spram obespravljenih i ranjivih kategorija društva.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.