LJEPOTA
(Iz Enciklopedijskog leksikona Kur'ana)
DOI:
https://doi.org/10.26340/muallim.v13i50.470Sažetak
Kur’ān u pravom obilju spominje mnoštvo riječi koje označavaju ljepotu, i koje su kasnije, u mnogim djelima povijesnog islama, postale "estetički" termini. Također, preliminarno treba istaknuti: Sam Kur’ān o sebi tvrdi da je "govor" ili "rijek" koji "pobuđuje divljenje", tj. razmišljanje i kontempliranje o čudu. Za posebnu duhovnu "civilizaciju", džine (al-Ğinn), navodi se da su kazali: "Mi smo zbilja Kur’ān, koji divotu/čudo pobuđuje, slušali..." ( ِ إنَّا َ س ِ م ْ ع َ نا قُرْآنًا َ ع َ ج ً با - al-Ğinn, LXXII:1). U islamskoj kulturi i civilizaciji Kur’ān se raskriva(o) ne samo kao knjiga vjere, izvora prava i obredoslovlja, već i kao knjiga koja pobuđuje divotu. Ova odrednica iz našeg Enciklopedijskog leksikona Kur’āna ukazaće, u najkraćem, kako Kur’ān govori o ljepoti, divoti, čuđenju, divljenju, te o prostranstvima i horizontima u kojima Kur’ān raskriva ljepotu.
Downloads
Objavljeno
How to Cite
Broj časopisa
Rubrika
License
Naknada:
a. Časopis ne naplaćuje naknadu za obradu članaka (APC) i naknadu za podnošenje članaka.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sljedeće uvijete:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja, pri čemu će rad jednu godinu po objavljivanju biti podložan licenci Creative Commons imenovanje koja omogućuje drugima da dijele rad uz uvijet navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za ne-ekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorij ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.