U izdanju Udruženja ilmijje IZ u BiH, nedavno je izašla iz štampe knjiga” Kako razumjeti medije i medijske utjecaje na život ljudi u digitalnom svijetu”? -priručnik za medijsku pismenost
Izdavač knjige je Udruženje ilmijje IZ BiH, a finansijsku potporu za njeno štampanje dala je Misija OSCE-a u BiH. U predgovoru, autorica Vanja Ibrahimbeghović-Tihak, kaže:” Svrha ovog priručnika je pomoći čitateljima i čitateljicama da razviju vlastite vještine medijske pismenosti, a zatim i da taj proces podrže kod drugih.
Priručnik je podijeljen u četiri dijela: Medijska pismenost; Medijsko i digitalno opismenjavanje-učenje vještina medijske pismenosti; Sloboda izražavanja i Radionice.
Govoreći o novinarstvu, u priručniku je istaknuto da je ono struka kojom se prikupljaju, pišu, uređuju i objavljuju informacije, za medije bilo kog tipa i one su, informacije, po definiciji istinite, tačne, uravnotežene i nepristrasne.
Veoma često se u BiH pogrešno tumači da nam pravo na slobdu izražavanja omogućuje da javno govorimo protiv bilo koga ili čega, bez ikakvih ograničenja i odgovornosti. To, naravno, nije ni blizu istini.
Što se tiče problema sa internetom, u priručniku se naglašava da su mladi u BiH stalno online, ali to vrijeme niti znaju kvalitetno ispuniti, niti traže načine za to. Nijih 55% često provode slobodno vrijeme ne radeći ništa i besciljno pregledaju društvene mreže što je gubljenje slobodnog vremena.
U Priručniku, na temu kršenja slobode izražavanja, kaže se, da se to najčešće događa kroz iznošenje klevete u neistine o drugima i narušavanje privatnosti, a da je govor mržnje najteži oblik kršenja slobode izražavanja.
Ovaj priručnik je namijenjen kako novinarima tako i čitaocima, slušaocima, gledaocima, svim konzumentima medija. U priručniku je navedena brojna literatura, na koju se mogu pozvati svi oni koji žele o tome steći više znanja.
U bloku Radionice, stručno se obrađuje kako na najefikasniji način voditi te radionice, a u Udruženju ilmijje IZ BiH, izdavaču priručnika, saznali smo da se već u praksi odrađuju te radionice, pa je ovim Udruženje ilmijje, u medijskom pogledu, učinilo značajan iskorak.
Salih Smajlović